מאמרים

ניתוחים פלסטיים בהתוויה רפואית

ניתוחים פלסטיים בהתוויה רפואית

כשמדברים על ניתוחים פלסטיים, רוב האנשים חושבים מיד על שתלי סיליקון, מתיחות פנים, ניתוחי אף ושאיבות שומן. אבל התחום האסתטי הזה של הכירורגיה הפלסטית צבר תאוצה רק במחצית השנייה של המאה העשרים. לעומת זאת ניתוחים פלסטיים בהתוויה רפואית, כאלה שמטרתם תיקון מומים או פגיעות גופניות, שייכים למעשה לתחום עתיק ביותר, רחב מאוד ומרתק.

ידוע על ניתוחים פלסטיים שנערכו בהודו בשנת 800 לפני הספירה לצורך שחזור אפים קטועים, אוזניים ואברי מין קצוצים. ידוע גם כי במצרים העתיקה נערכו ניתוחים פלסטיים מסוגים שונים – המצרים היו כנראה החלוצים בתחום השתלת העור. תחום הכירורגיה הפלסטית בכללותו התקדם מאוד במהלך מלחמת העולם הראשונה, אז ניצבו הרופאים בפני הצורך לשקם פגיעות מסוג חדש, שנגרמו כתוצאה מכלי נשק בלתי מוכרים, וכוויות בדרגות חומרה שונות. התחום המשיך והתפתח וכיום מספקת הכירורגיה הפלסטית מענה לסובלים מפגיעות וממומים שונים.

ניתוחים פלסטיים בהתוויה רפואית מסייעים לעתים למטופל לחזור לתפקוד חברתי ואישי ומשפרים את איכות חייו עשרות מונים. מומים שמנעו בעבר מאנשים השתלבות בחברה או בשוק העבודה או מציאת בן זוג ניתנים היום לתיקון באמצעים כירורגיים, לעתים אפילו בניתוח שנחשב קל יחסית.

המשך מאמר